TERENSKA NASTAVA UČENIKA OSMOG RAZREDA U VUKOVAR
Autor: Gordana Trakoštanec, 9. 1. 2020.

Učenici 8.a i 8.b razreda sudjelovali su 7. i 8. siječnja 2020. god. u projektu „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“

Projekt obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske.

Po dolasku u Vukovar sljedila su predavanja „Domovinski“ rat i „Bitka za Vukovar“.

Nakon kratke stanke učenici su razgledali unutrašnjost dvorca Eltz i njegovu stalnu muzejsku postavu koja prikazuje povijest grada Vukovara i Muzej vučedolske kulture.

Uz stručno vodstvo posjetili su memorijalna mjesta na području grada Vukovara: Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991., izložbene prostore Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčara, masovnu grobnicu na Ovčari, Velepromet i Borovo Commerce.

Ovaj projekt završio je Školom mira i kvizom u kojem su sudjelovala po dvoje natjecatelja iz svake škole sudionice. Našu školu dostojanstveno su predstavljali Borna Kečkan i Nives Jerešić.

Puni dojmova i novih iskustava učenici su se vratili svojim kućama.

„Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se. Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali, i primili prvi poljubac – netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema? Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film, vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa. Morate iznova graditi. Prvo svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe.
Grad – to ste vi.“

Siniša Glavašević