« Ožujak 2024 »

Odličan uspjeh naših olimpijaca u Topuskom
Autor: Violeta Lukač, 10. 4. 2017.

Državno natjecanje iz vjeronauka

Državno natjecanje iz vjeronauka održano je od 5. do 7. travnja 2017. u Topuskom, u Sisačkoj biskupiji na temu Misijska djelatnost Crkve. Od ukupno  21 ekipe iz osnovnih škola iz svih hrvatskih nad/biskupija, naši Julija, Emanuel, Dinko i Lorena nakon 2 dana natjecanja plasirali su se u finale među pet najboljih te osvojili izvrsno 5. mjesto.

Svečano otvaranje Vjeronaučne olimpijade započelo je 5. travnja u Seminarskoj dvorani hotela „Top Terme” u Topuskom bogatim kulturno-umjetničkim programom.

Natjecanje je otvorio sisački biskup mons. Vlado Košić uputivši svim natjecateljima riječi ohrabrenja i pohvalivši njihov trud i zauzetost. Čestitao je svima koji su u svojim nad/biskupijama pobijedili i plasirali se na državno natjecanje.

Okupljenima su se obratili i ravnatelj Papinskih misijskih djela u Hrvatskoj vlč. Antun Štefan, pomoćnik ministra znanosti i obrazovanja Momir Karin, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje Jadranka Žarković Pečenković, župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić, načelnik Općine Topusko Vlado Muža, ravnateljica OŠ Vladimira Nazora iz Topuskog Jana Markulin, a svoje video poruke iz misija u Africi uputili su vlč. Velimir Tomić i vlč. Ivan Stojanović.

U četvrtak 6. travnja održan je najvažniji dio natjecanja: u jutarnjim satima pismeni ispit a u poslije podnevnim satima ekipno rješavanje zadataka u kojima je od 33 tvrdnje u roku od tri minute trebalo pronaći sedam netočnih (tzv. Moto 7/33).

Nakon natjecateljskog dijela, učenici su posjetili Sisak. Razgledali su sjedište Sisačke biskupije Veliki Kaptol, zatim sisačku katedralu, ostatke rimske arhitekture „Siscia in situ” i utvrdu Stari grad do koje su iz središta grada stigli brodom.

Svečano misno slavlje u katedrali za sve sudionike predvodio je biskup Košić u zajedništvu s desetak svećenika koji kao mentori sudjeluju u natjecanju.

U petak ujutro bili su proglašeni privremeni rezultati. Na naše oduševljenje, ekipa naše Osnovne škole Trnovec zauzimala je peto mjesto koje je vodilo u finalni dio natjecanja (samo prvih pet ekipa).  Na tzv. „Milijunaku“ naša ekipa je i dalje zadržala izvanredno peto mjesto u državi!

Natjecanje je zatvorio domaćin sisački biskup Vlado Košić pohvalivši zauzetost i zavidno znanje natjecatelja te velik trud svih onih koji su bili uključeni u organizaciju natjecanja.