Čak dva uspješna rada
Autor: Violeta Lukač, 22. 5. 2012.

Već niz godina u svibnju se održavaju razne aktivnosti naših vatrogasaca.

Zašto? Pa zato jer je mjesec svibanj– mjesec zaštite od požara,

a promijenio im se i brojček.

193 je novi broj.

Da je preventiva važna, govore i same statistike raznoraznih intervencija u 2011. godini.

Među glavnim aktivnostima ovogodišnje manifestacije su protupožarne vježbe te predavanja vatrogasaca u osnovnim školama i vrtićima uz organizaciju nagradnog natječaja s izborom najboljih likovnih i literarnih radova na temu “Vatrogasci-193”. Tako smo i mi naravno, poslali svoje radove.

I to je bio pun pogodak.

Povjerenstvo za odabir najboljih radova (dužnosnici Vatrogasne zajednice

Varaždinske županije) pregledalo i pročitalo je nekoliko stotina pristiglih radova iz 18 osnovnih škola

te izabralo čak dva rada iz naše škole:

Stela Pavliček, 4.b u kategoriji  1. – 4. razreda (mentorica Romana Težački)

Marko Filipašić, 7.a u kategoriji  5. – 8. razreda (mentorica Nevenka Stanojević  Zorko).

Učenici će primiti prigodne nagrade, a škola i mentorice primit će priznanja.

Svečano uručivanje nagrada autorima najboljih likovnih i literarnih radova na temu

„Vatrogasci – 193 „, održat će se 25. svibnja 2012. g.

u Olimpijskoj dvorani Vatrogasnog doma u Varaždinu s početkom u 18,00 sati.

Nagrade je osigurala Vatrogasna zajednica Varaždinske županije, a iste će nagrađenima svečano uručiti župan Varaždinske županije Predrag Štromar, dužnosnici Hrvatske vatrogasne zajednice i dužnosnici Vatrogasne zajednice Varaždinske županije.

Vrlo je bitno da djeca shvate važnost i ozbiljnost situacija u kojima nam vatrogasci mogu pomoći. I općenito, kada uopće zvati 193 jer

VATRA JE DOBAR SLUGA, ALI LOŠ GOSPODAR!!!!!

Pročitajte nagrađene radove!!!!

TEMA:  „ Požar – 193 “

VATROGASAC

Naš je vatrogasac brz kao strijela,

ponos je našega sela.

Ima dugi brk, kao vatrogasni šmrk.

Odora plava dobro mu stoji

i jake vatre on se ne boji.

Od poplava i požara,

brani nas on,

u vatrogasnoj kući

njegov je dom.

Kad zatrebaš pomoć ti,

nazovi ga na 193.

Stela Pavliček, 4.b OŠ Trnovec

mentorica: Romana Težački

Ogenj f sosedovi štali

Sosedov Jožek mi je jeden den povedal kak se to dogodilo da so meli ogenj f štali. Bilo je to ovak:

„Štel sam videti kak zgleda dok se f štali zakuri, a da štala ne zgori. Najprije sam si z kamenjem napravil mali krog f štali. Unda sam donesel malo sena i to zakuril. I kuruzinje kaj sam našel nametal sam na mali ognjek. Zgrel sam si roke i baš mi je pasalo.To se je začas zgorelo pa sam pomislil i na malo šibja da bu duže držalo. Ali po šibje sam moral na dvorišče. Dok sam nabral nekaj šibja, vrnul sam se f štalu. I baš dok sam štel deti na ogenj, skočila je iskra z kroga i pala na kuruzinje polek. Jako sam se splašil i pobegel vun iskati kakvu kantu ili hamper za vodu. Ništ nisam našel, samo jenega kanistra. Brže sam polejal ogenj da bi ga pogasil. Ali – počelo je još jakše goreti, duha po benzinu se širila po celi štali. Joj, joj pa to je benzin za motorku kaj ga je deda pripravil da bu kosil. Kaj bum ve??? Štala gori...kaj naj napravim???

Ništ...ostaneju mi samo vatrogasci. Bejži, Jožek, bejži po njih!!!

Koji je uno njihov broj??? 193??? Ili  samo brže f vatrogasni dom???

Tak sam bormeš i napravil. Odbežal sam f vatrogasni dom i rekel da sam videl ogenj i dim kak ide z dedine štale. V domu su me pitali de je dedina štala pa sam jim povedal, a deda je na poslu. I prosil naj odma dojdeju da ne bu se zgorelo. Sa sreća kaj jih imamo f Trnovcu!

Zapovednik je odma vužgal uzbunu i dok se je dvaput oglasila, vatrogasci su bili na mestu, seli su si f kamion za ogenj, vužgali sirenu i z menum brže k dedini hiži. Kak zajci su poskakali z avta, razmotali cevi i začas je prvi šmrk vudril f ogenj.

Baš te čas se je z vulice čul dedin stari fiček. Kak je deda zavil f dvorišče, videl sam da se drži za glavu...ve bu kaj bu...Ali, dok je zišel vun z avta, vatrogasci su već pogasili ogenj i počeli namatati cevi. Deda je spitaval vatrogasce kaj i kak se je dogodilo, a oni su mu se povedali. Još su mu rekli da je moguče da je ogenj namjerno podmetnut, ali i da je moguče da je što slučajno vužgal. Ja sam mu rekel da sem z vulice videl kak gori i bežal po vatrogasce.

I bez policije je ne moglo biti. Samo, dok smo bili na policiji, med dokazima sam zagledal svojega matalnoga fajercajga. Rekel sam samo: „Fala Bogu kaj ste mi bar mojega zipača z štale zvlekli.“

Si su me čudno pogledali...,a kaj naj bi mi još rekli???

Marko Filipašić, 7.a OŠ Trnovec

mentorica:Nevenka Stanojević Zorko