Dani zahvalnosti za plodove zemlje
Autor: Violeta Lukač, 22. 10. 2012.

Dani kruha

U listopadu se već tradicionalno, u dječjim vrtićima, školama, učeničkim domovima i ustanovama za odgoj i obrazovanje djece obilježavaju DANI KRUHA DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE.  Tako je u našoj školi, 18. listopada 2012. upriličena izložba «Dani kruha», koja je ujedno i možemo reći, generalna proba za Županijsku smotru Dani kruha-dani zahvalnosti za plodove zemlje, koja se održava u subotu 20. listopada na Franjevačkom trgu u Varaždinu, a čiji je domaćin upravo OŠ Trnovec.

U atriju škole organiziran je izložba, na kojima su prezentirani razni pekarski proizvodi te plodovi na temu polje, šuma, voćnjak, vrt. Cijela izložba upotpunila se učeničkim likovnim i literarnim radovima te pokojim kulinarskim receptom. Jedan štand postavljen i ispred Općine pa su dio svečanosti mogli su osjetiti i prolaznici, kojima su se dijelila peciva i kolači.

Prva dva školska sata djeci je prezentirana izrada poznatih „trnovečkih makača“ ( sa degustacijom, naravno ), a u 10,00 sati počela je i priredba u organizaciji 2.a, 2.b, i 2.c razreda, a predavanje o zdravoj prehrani održala je Štefanija Jurašković, učiteljica prirode i društva i biologije . Na kraju je vlč. Josip Hadrović blagoslovio hranu, a uz molitvu, zahvalili smo Bogu na svim plodovima, radostima, uspjesima i darovima kojima smo bili podareni.

Cilj ovakvih izložbi je upoznati djecu s nastajanjem kruha, s autohtonim vrstama voća, bilja, a prije svega ukazati na važnost zdrave prehrane i važnost čuvanja narodnih običaja.

Link na galeriju.