Sv. Lucija i pšenica
Autor: Violeta Lukač, 13. 12. 2012.

Od svete Lucije do Božića ima samo još 12 dana. Lucijino ime znači "svijetla". Ona kao da na neki način već naviješta veliko svjetlo božićne noći. U našem narodu vlada uvjerenje da će naredne godine biti u pojedinim mjesecima onakvo vrijeme kakvo je kroz 12 dana od svete Lucije do Božića. Uz kićenje Božićnog drvca, što je postalo jednim od neizostavni božićnih običaja, te paljenje svijeća na adventskom vijencu, sijanje pšenice na Svetu Barbaru, odnosno Svetu Luciju spada u novije običaje, koji su u naše krajeve došli pred kraj 19. stoljeća. Iako je neki, kako bi pšenica bila bogatija do Božića, siju uz Svetu Barbaru, 5. prosinca, uvriježio se običaj njenog sijanja 13. prosinca, na dan zaštitnice vida, Sv. Lucije, svetice i mučenice koja je, prema predaji, živjela u III. stoljeću.

Vlati pšenice zasijane u plitici, u punom će sjaju zasjati na sam Božić, i svojom rodnošću (gustoćom i bojom) nagovijestiti dobru ili slabiju žetvu iduće godine. Na taj su je način nekada doživljavali na selu. Božićna pšenica također simbolizira obnovu života, odnosno skoro ponovno buđenje prirode u proljeće, plodnost i blagostanje, kakvo si priželjkujemo i nastojimo priuštiti u blagdanskom vremenu.