Ukupno: 419388

Bake i djedovi u školskim klupama
Autor: Maja Mlakar, 16. 3. 2022.

Učenici 6. a i 6. b razreda na satu Hrvatskog jezika sudjelovali su u istraživačkom projektu „Bake i djedovi u školskim klupama“. Razgovarali su sa svojim bakama i djedovima, ali i roditeljima i saznali kako je izgledalo školovanje u njihovo vrijeme, kakvi su bili učitelji, koliko je trajao nastavni dan, koje su predmete imali, što im se u školi sviđalo, a što nije, što je drukčije nego u današnjoj školi, jesu li nekada kažnjavali učenike, jesu li učenici nosili odore ili kute i druge zanimljivosti. Pronašli su stare fotografije, bilježnice i svjedodžbe.

Doznali su da su učitelji bili prilično strogi, ali pravedni. Kada su napravili nešto loše dobivali bi „packe“ i kazne su bile mnogo strože. Predmeti koje su imali slični su onima koje učenici danas imaju, no nekad su imali Domaćinstvo na kojem su učili heklati, šivati, plesti i kuhati te smatraju kako im je to bilo veoma korisno, a ujedno i zabavno. Mnogi su pješačili do škole i nekoliko kilometara dnevno u svim vremenskim prilikama. Neki nisu imali školsku kuhinju kao danas pa su nosili vlastitu hranu, koliko je tko mogao. Nakon školskih obveza, kod kuće ih je čekalo još mnogo posla, ali većina zaključuje da su bez obzira na to uvijek našli vremena za igru i poručuju da je đačko doba zaista - najljepše doba.

Još se mnogo zanimljivosti može pronaći na učeničkim plakatima koje su izradili nakon istraživačkog dijela ovog zadatka, a možete ih pogledati na sljedećoj poveznici: https://padlet.com/majamlakar3/peh3f8rkx98b0pf1