Ukupno: 419386

Uspješno proveden projekt UREĐUJEMO ŠETNICU UZ POTOK ZBEL
Autor: Draženka Magić, 20. 6. 2022.

U sklopu Natječaja za osnovne i srednje škole pod nazivom Građanski odgoj i obrazovanje u praksi, a koji je raspisala Varaždinska županija, naša je škola ove školske godine uspješno provela projekt UREĐUJEMO ŠETNICU UZ POTOK ZBEL.

Inicijativu za uključenje u Projekt pokrenuli su razrednica i učenici 7.b razreda, ali su se u njegovo provođenje uspješno uključili i svi ostali učenici i djelatnici škole.

DANI ZBELA  - GALERIJA

Sam Natječaj objavljen je u listopadu prošle godine. U to smo vrijeme na Satu razrednika radili temu Što bih promijenio/promijenila  u svojemu mjestu. Između ostalog smo raspravljali o potoku Zbelu i prostoru uz njega. Odlučili smo da uređenje navedenog prostora bude naš razredni projekt u tekućoj školskoj godini. Prijavili smo se na raspisani Natječaj i započeli s aktivnostima.

Varaždinska županija je sufinancirala svaki prijavljeni projekt s 10 tisuća kuna.

Što smo uradili?

Obnovili smo i ponovno uz šetnicu postavili tri edukativne ploče. Jedna prikazuje kartu vodotoka, a druge dvije biljni i životinjski svijet potoka i okolnih šumaraka.

Istražili smo kako su se ljudi u prošlosti koristili potokom i to prikazali na novoj četvrtoj edukativnoj ploči.

U Projekt su se uključili i svi ostali učenici i djelatnici škole kako kroz grupe izvannastavnih ili razrednih aktivnosti te aktivnosti u sklopu produženog boravka.

U različitim su radionicama nastali prekrasni likovni radovi, kućice i hranilišta za ptice, hotel za kukce, mobili i drugi ukrasi od različitih prirodnih materijala, plakati, izložba fotografija vodotoka, izložba biljaka, igraonice na otvorenom, manje table s eko porukama, prostor za sjedenje i drugo.

Sve te učeničke radove smo postavili u prostor šetnice 20. svibnja.

Učenici i djelatnici škole proveli su toga dana par sati u opuštenom druženju, sportskim aktivnostima, šetnji,igrama, radionicama, rješavanju kvizova i drugim aktivnostima. Uživali smo u zelenilu okoliša  Zbela, pjevu ptica, mirisima bazge i prekrasno uređenoj šetnici.

Učenice 6.b razreda su praktično izvele scensku igru pranja rublja u potoku na nekadašnji, starinski način što je učenicima bilo vrlo zanimljivo i poučno.

Šetnica je ostala uređena učeničkim radovima kroz cijeli vikend. Posjetili su je i razgledali naši roditelji i mještani koje smo također pozvali da uživaju u ovom zasigurno najljepšem dijelu prirode u  Trnovcu.

Cilj Projekta nam je bio potaknuti učenike, pojedince, poduzetnike, obrtnike, udruge, lokalne vlasti i sve koji to mogu i žele da uređuju i čuvaju ovu šetnicu kako bi svaki posjetitelj mogao uživati u njezinim slikama, zvukovima i mirisima.

Kako su izgledali Dani Zbela pogledajte u Galeriji.

Učenici 7.b razreda i razrednica Draženka Magić