Naša škola sudjelovala na Svehrvatskoj smotri Dani kruha 2013
Autor: Violeta Lukač, 14. 10. 2013.

U nedjelju 13.10.2013.  u školskoj dvorani OŠ „Ivo Lola Ribar“ u Labinu, održana je Svehrvatska smotra Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje. Domaćin ovogodišnje manifestacije, 22 po redu, bila je upravo OŠ „Ivo Lola Ribar“ - Trg labinskih rudara, Labin ,koja je nositelj eko markice od 2006. godine.

Organizatori su bili Udruga Lijepa naša, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Manifestacija se održala pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskog Sabora gospodina Josipa Leke, te pod pokroviteljstvom Istarske županije, Grada Labina, Župnog ureda i Turističke zajednice Grada Labina.

Sudjelovali smo i mi. Kako smo se mi tu našli? Vrlo  jednostavno!

Prvenstveno radom, pa je tako prošle godine na Županijskoj smotri u Varaždinu, prosudbeno povjerenstvo prepoznalo trud i vrijednost ruku naših učiteljica i djece te odlučilo kako će Varaždinsku županiju na državnoj smotri predstavljati Osnovna škola Trnovec i Centar za odgoj i obrazovanje „Pahinsko“ iz Ivanca. U međuvremenu su se pravila promijenila. MZOS više nije ni organizator ni pokrovitelj  pa su mogli sudjelovati svi koji su se prijavili i htjeli prezentirati svoju školu, županiju, zavičaj pa je našu županiju predstavljalo nekoliko škola.

Na ovogodišnjoj manifestaciji sudjelovalo je 70- tak vrtića, osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske, ali i iz Mađarske, Bosne i Hercegovine, Srbije (Vojvodine). Oko četiristo sudionika na više od osamdeset štandova predstavilo je tradicijsko pripremanje kruha, običaje blagovanja,  žetvene običaje, plodove zemlje te proizvode plodova zemlje svoje škole i  županije. Naravno svi ti proizvodi mogli su se i degustirati. Definitivno je svatko mogao naći nešto za sebe i svoje nepce. Tu su se našli i pršuti, sirevi (ovčji, kozji, dimljeni, nedimljeni, kobasice, kojekakvi kolači, fritule, kroštule...) zaboravljena tradicionalna jela, recepti, ljekovita bilja i pripravci, namazi raznorazni, a sve u cilju upoznavanja djece s narodnim običajima i autohtonim plodovima zemlje.

Naši makači, trepa, poklon kutijice naše Antonela, Marta i Leona  i cijela naša prezentacija  pokupili su opet velike simpatije.

U 10,00 sati je uslijedilo kulturno-umjetnički program, a cijelu manifestaciju otvorila je Tanja Vrbat, saborska zastupnica i izaslanica predsjednika Hrvatskog Sabora . U sklopu manifestacije održano je i misno slavlje s procesijom, koje je predvodio porečko-pulski biskup u miru Ivan Milovan u Župnoj crkvi Gospe Fatimske.

Nakon blagoslova lagano ( odnosno brzinski ) smo se spremili. Sve stvari potrpali smo u naše bus-vozilo te sjeli na kavicu da se dojmovi slegnu.

Ali to nije sve!

Slijedi obilježavanje Dana kruha u školi, a potom 19. listopada u Varaždinu na Franjevačkom trgu.

Dođite!!

Zahvaljujemo Općini Trnovec Bartolovečki, Udruzi žena „Trnovečko srce“ , koje su nas ispratile sa dobrim zalihama makača i trepe, stolariji Jerešić , putničkoj agenciji Grand tours, tvrtki Eko pak i svima ostalima, koji su na bilo koji način sudjelovali u ovoj manifestaciji.

putnici u Labin

Antonela Perši, Marta Cesar i Leona Hrupek i učiteljica Romana Težački, koje su evo putovale još u subotu i to 10 sati

ekipa koja se priključila u nedjelju

ravnateljica škole Radmila Sačić, Sanja Moharić koja na žalost nije uspjela doći do Labina, gospođa Branka – Udruga žena, Karmen Sohr, Dario Novosel, Štefanija Jurašković i moja malenkost