Mali čitači za veliki uspjeh
Autor: Violeta Lukač, 2. 3. 2016.

U OŠ Trnovec, 1. ožujka, održano je Županijsko natjecanje u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“. U ovom, 5. po redu županijskom natjecanju sudjelovalo je 69 učenika iz 22 škole.

U kvizu znanja pobjedu ja odnijela ekipa OŠ Petrijanec, mentorica Irina Kovačić, a drugo mjesto zauzela je ekipa OŠ Janka Draškovića Klenovnik, mentorica Dragana Belščak. Te dvije škole plasirale su se na državno natjecanje. Ekipa OŠ Trnovec osvojila je 3. mjesto, mentorica Željka Vitez.

U kategoriji izrade i prezentacije plakata na Državno natjecanje plasirale su se Irena Detić iz OŠ Vladimir Nazor Sveti Ilija mentorice Dijane Piskač i Lorena Lončarić iz OŠ Martijanec mentorice Danijele Špoljarić.

Nakon završetka službenog dijela natjecanja  učenici su posjetili župnu crkvu Majke Božje Snježne te župnu knjižnicu.

Po objavi rezultata učenici i mentori dobili su diplome i zahvalnice. Najbolji su nagrađeni knjigama, svi ostali učenici straničnicima, a mentori prigodnim poklonima.

Ovaj kviz je najbolji pokazatelj da je knjiga i te kako aktualna i sveprisutna i da nikako još nije izumrla.  A to znači da se djeca vole družiti s knjigama i  boraviti u knjižnicama jer na kraju krajeva „djeca koja čitaju postaju ljudi koji misle“.

Natjecanje je jedan od projekata Hrvatske mreže školskih knjižničara, a  osnovni cilj je poticanje čitanja i informacijske pismenosti kod djece i mladih, a naravno i podrška školskim knjižničarima.

Hvala Upravnom odjelu za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije, pokroviteljima županijskog natjecanja, izdavačkoj kući Alfa, djelatnicima OŠ Trnovec i svima koji su na bilo koji način sudjelovali u organizaciji ovog županijskog natjecanja.

Pobjednicima puno sreće na Državnom natjecanju!