« Ožujak 2024 »

TRNOVČANCI OSVOJILI BRONČANU MEDALJU NA VJERONAUČNOJ OLIMPIJADI
Autor: Violeta Lukač, 8. 4. 2016.

Našoj ekipi vjeronaučne olimpijade oko vrata je zasjala brončana medalja. Naime, na državnom natjecanju iz vjeronauka nakon dva dana natjecanja ekipa je osvojila izvrsno 3. mjesto.

ČESTITAMO!

GALERIJA            PORTAL skole.hr

Učenici OŠ Trnovec Dominik Hrupek, Eleonora Trstenjak, Jelena Toljan i Emanuel Balentović  pod vodstvom svoje mentorice, vjeroučiteljice Ljiljane Mišak sudjelovali su na državnom natjecanju iz vjeronauka - Vjeronaučnoj olimpijadi u Opatiji od 6. do 8. travnja 2016.godine.

Na natjecanju s temom "Brak i obitelj u Božjem naumu" sudjelovalo je 17 osnovnih i 14 srednjih škola sa učenicima i njihovim mentorima  iz 15 biskupija i nadbiskupija iz svih krajeva Hrvatske koji su postigli najbolje rezultate  na međužupanijskim odnosno biskupijskim/ nadbiskupijskim natjecanjima.

U srijedu, 6. travnja 2016. godine, s početkom u 20.00 sati, u Kongresnoj dvorani Grand Hotela Adriatic u Opatiji, održalo  se svečano otvaranje programa Vjeronaučne olimpijade.

Zamjenik ministra znanosti obrazovanja i sporta RH Hrvoje Šlezak obratio se natjecateljima i njihovim mentorima prigodnim riječima:  „Uvjeren sam da su sva ova djeca, pripremajući se za Vjeronaučnu olimpijadu, naučila puno o vrijednostima obitelji koja je temelj društva. Sretna obitelj je ona obitelj koja živi u istinskom, dubokom, iskrenom i čvrstom ozračju međusobne ljubavi utemeljene u Božjem naumu."

Riječi poticaja i čestitki uputio je i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Tihomir Orešković. Premijer je pohvalio projekt Vjeronaučne olimpijade ističući da se ovdje ne radi samo o projektu promocije vjeronaučnog znanja, nego prije svega o svjedočenju najvažnijih odgojno-obrazovnih i društveno-kulturnih vrijednosti koje ovi mladi svojim primjerom prenose i žive u hrvatskomu društvu. Ovo je prvi put u povijesti održavanja Vjeronaučne olimpijade da svoju čestitku upućuje najviši državni dužnosnik u Republici Hrvatskoj.

Natjecateljski dio Vjeronaučne olimpijade počeo je u četvrtak 7. travnja

Natjecanje se sastojalo od tri dijela:

1.DIO - PISMENI ISPIT

2.DIO - FOTO SLAGALICA

3.DIO - TKO ŽELI BITI ISUSOV MILIJUNAK

Prvi dio natjecanja održao se u Osnovnoj školi Nikola Katalinić Jeretov u Opatiji. Učenici su pisali pismeni ispit čiji rezultati su se zbrajali i dijelili sa četiri. Od ukupno 60 mogućih bodova naši su učenici kao ekipa osvojili izvrsnih 55,25 bodova.

Nakon ručka s početkom u 15.00 sati u Hotelu Opatija se odvijao drugi dio natjecanja gdje su ekipe trebale složiti foto slagalicu u roku od 3 minute i odgovoriti na 10 postavljenih pitanja koja su se nalazila na poleđini slagalice. Našim je učenicima bilo potrebno manje od jedne minute za slaganje slagalice, a na sva postavljena pitanja su dali točne odgovore i time osvojili maksimalnih 20 bodova.

Nakon drugog dijela natjecanja svi su se natjecatelji sa svojim mentorima autobusima odvezli  na Trsat, Marijansko svetište gdje su ih prekrasno dočekali oci franjevci i vjeroučiteljica koja ih je vodila po svetištu. Zajednički su posjetili i Gradinu s koje se pruža prekrasni pogled na Rijeku i čitavi Kvarner.

Nakon posjeta Gradini spustili su se po 561 stubi do Rijeke u katedralu sv. Vida u kojoj je svetu misu predvodio riječki nadbiskup mons. Ivan Devčić.

On im je progovorio o važnosti teme ovogodišnje Vjeronaučne olimpijade „Brak i obitelj u Božjem naumu“. Naglasio je da uz sve što škole čine, najveću ulogu u odgoju mladih imaju roditelji. Oni svojim dobrim primjerom moraju svjedočiti život u obitelji. Ako to djeca vide, tada ćemo imati cjeloviti odgoj novih naraštaja za brak i obitelji  koji nam je važan, jer su brak i obitelji temelji društva ali i Crkve.

Drugoga dana natjecanja, u petak 8. travnja svi su natjecatelji nestrpljivo iščekivali objavu privremenih rezultata. Naime, prema propozicijama natjecanja samo prvih pet ekipa pristupa finalnom dijelu natjecanja – Tko želi biti Isusov milijunak.  Na njihovo veliko oduševljenje, ekipa OŠ Trnovec na tom je privremenom poretku zauzela treće mjesto s ukupno osvojenih 75,25 bodova.

Na „Milijunaku“, unatoč jednoj maloj pogrešci i dalje su zadržali treće mjesto ali im se u tome pridružila ekipa iz OŠ Antuna Augustinčića iz Zaprešića koji su osvojili isti broj bodova kao i naša ekipa. (93.25 bodova od mogućih 100).

Ovim izvrsnim rezultatom naši su olimpijci na najbolji mogući način promovirali našu školu, župu i čitavu Varaždinsku biskupiju.

Vjeronaučna olimpijada je završila u petak 8. travnja u popodnevnim satima dodjelom priznanja najboljim natjecateljima, ali i iznenađenjem kojega je za sve sudionike pripremila Riječka nadbiskupija - zlatnim medaljama kao simbolom jednakosti kojeg su dobili svi natjecatelji Vjeronaučne olimpijade kao i njihovi mentori.