« Ožujak 2024 »

Nagradno putovanje u Poljsku za najbolje „Olimpijce“ Vjeronaučne olimpijade 2016.
Autor: Violeta Lukač, 20. 6. 2016.

Naši Olimpijci – Dominik Hrupek, Eleonora Trstenjak, Jelena Toljan i Emanuel Balentović, zajedno sa svojom mentoricom Ljiljanom Mišak osvojili su na Državnom natjecanju iz vjeronauka, tzv. Vjeronaučnoj olimpijadi treće mjesto i time su zaslužili nagradno putovanje u Poljsku od 13. - 16. lipnja 2016. Nacionalni katehetski ured Hrvatske biskupske konferencije svake godine nagrađuje najbolje tri ekipe osnovne i srednje škole na Državnom natjecanju putovanjem.

Sve nagrađene ekipe su krenule na putovanje u ponedjeljak 13. lipnja 2016. u ranim jutarnjim satima. Prvo su posjetili glavni grad susjedne nam države Mađarske Budimpeštu te prošetali gradom. Razgledali su Citadelu, Parlament, Aveniju Andrassy, katedralu sv. Stjepana, Margaretin most i druge znamenitosti ovog prekrasnog grada. Nakon slobodnog vremena nastavili su put kroz Slovačku i južnu Poljsku te su oko 22 sata stigli do hotela u Krakowu.

U utorak 14. lipnja nakon doručka krenuli su u rudnik soli  u Wieliczku koji je dio UNESCO-ve kulturne baštine. Spustili su se na 130 metara ispod zemlje i imali su svetu misu koju je predslavio don Tomislav Bašić, svećenik, duhovnik na putovanju. Nakon rudnika soli uputili su se prema Krakowu, prema svetištu Milosrdnog Isusa. Poslije osobne molitve pred slikom i relikvijama svete Faustine Kowalske kojoj se ukazao Isus i obećao mnoge milosti onima koji će štovati Njegovu sliku. Nakon slobodnog vremena vratili su se u središte Krakowa i posjetili katedralu i stari grad Wawel, središnji gradski trg, tvrđavu Barbakan, crkvu sv. Marije i Sveučilište.

U srijedu 15. lipnja slijedila je vožnja do najpoznatijeg marijanskog svetišta u Poljskoj Jasnoj Gori, koja se nalazi u gradu Czestochowi. U pokrajnjoj kapeli svetišta, posvećenoj Srcu Isusovom imali su svetu misu, na kojoj se velečasni Tomislav osvrnuo na sličnosti između Poljaka i Hrvata, koji gaje veliku pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji. Nakon mise i ručka imali su pobožnost križnog puta koji se nalazi oko svetišta. Prije polaska počastili su sliku Majke Božje Częstochowske.

U četvrtak 16.lipnja nakon doručka krenuli su prema Wadowicama, rodnom mjestu svetog Ivana Pavla II. Nakon posjeta crkvi Majke Božje od brze pomoći gdje je papa kršten, otišli su u samostan Bosonogih karmeličana, svetište sv. Josipa gdje su slavili svetu misu. Nakon toga imali su slobodnog vremena poslastiti se izvrsnim krem-šnitama koje oni zovu kremovke koje je Ivan Pavo II, tadašnji Karol Wojtila, nakon položenog ispita rado pojeo. Zatim su se uputili u najpoznatiji nacistički logor-Auschwitz u kojem je pogubljeno na različite načine jako puno nevinih ljudi, a ponajviše Židova. Među njima bio je i sveti Maksimilijan Kolbe koji je dao svoj život za oca petero djece, poljskog podčasnika koji se zvao Franjo Gajowniczek.

Nakon razgledavanja logora, koje je na sve ostavilo duboki dojam, slijedio je ručak i povratak kućama kroz Češku i Austriju. U autobusu je bilo prekrasno ozračje. Uz molitvu, pjesmu, pričanje viceva, igranje kvizova uz osvajanje nagrada presretni su se vratili svojim kućama u petak, u ranim jutarnjim satima.

Veliki trud koji su Olimpijci uložili pripremajući se za natjecanje iz Vjeronaučne olimpijade nije bio uzaludan. Osim što su puno toga naučili, upoznali su mnoštvo prijatelja iz čitave naše Domovine, izmijenili kontakte i bili su nagrađeni ovim prekrasnim putovanjem koje će im ostati u predivnom sjećanju.