« Siječanj 2020 »

Čitanje ne poznaje granica

Izvješće o provedenom projektu

Nakon prezentacije ovog projekta na jednom Županijskom stručnom vijeću knjižničara, ove se školske godine uključila i OŠ Trnovec kao jedna od dvije škole iz Varaždinske županije, a za školu partner dobili smo OŠ Franje Goloba iz Prevalja. U projekt je bilo uključeno 20 učenika iz 5 razreda te troje učenika iz 8 razreda te 27 učenika 5. razreda iz Slovenije, a voditeljice su knjižničarke Hedvika Gorenšek i Violeta Lukač u suradnji sa učiteljicama hrvatskog odnosno slovenskog jezika. Budući se u hrvatskim školama čitaju prijevodi slovenskih autora,  a u slovenskim  hrvatskih autora tako smo u dogovoru sa slovenskom školom mi čitali Moj život Ivana Cankara, a oni Hrvatske narodne pripovijetke. Za prvi susret odlučili smo mi otputovati u Prevalje. A nakon puno uštimavanja susret je dogovoren za 2. lipnja.

Krenuli smo u 8,00 sati te, uz naravno stajanje, u prekrasnu i mirisom i svježim zrakom opijenu Korošku i Prevalje stigli u 11,30. Nakon srdačne i ugodne dobrodošlice krenulo je predstavljanje te prezentacija pročitanoga. Potom je uslijedio ručak, slikanje te turističko razgledavanje Prevalja. Teško se svaki trenutak može opisati riječima, koliko dojmova, utisaka nadasve novih prijatelja. Osobno takve vrste projekata, nastava, druženja preporučujem svima. Jedinstveno.

A o promociji školske knjižnice, razvoju čitalačkih sposobnosti i vještina, razvoj svih vrsta pismenosti, promocija hrvatske dječje književnosti,  jezika,  povijesti i kulture, upoznavanje djela slovenske dječje književnosti, jezika, povijesti i kulture, uporaba novih medija u interpretaciji književnog djela, bogaćenje jezika i razvoj kritičkog mišljenja, kreativno i suradničko korištenje Informacijsko-komunikacijske tehnologije, ovladavanje metodama istraživačkog rada, unapređivanje vještina i sposobnosti javnog nastupa, promocija europskog identiteta naprosto da ne govorimo.

Podršku projektu dali su:
 Hrvatska udruga školskih knjižničara, Hrvatsko knjižničarsko društvo, Sekcija za školske knjižnice, Hrvatsko čitateljsko društvo, Zveza bibliotekarskih društev Slovenije, Sekcija za šolske knjižnice.

Zahvaljujemo Općini Trnovec Bartolovečki, na podršci od samog početka te financijskoj potpori jer bi bez njih ovaj projekt teško bio izvediv.

Violeta Lukač, dipl. bibl.